Stomia jest to połączenie jelita cienkiego, grubego lub moczowodu z powierzchnią skóry brzucha.

Takie połączenie wykonuje się chirurgicznie podczas zabiegu operacyjnego (stomia w języku greckim oznacza otwór).

Stomia ma zwykle okrągły kształt, jest koloru ciemnoróżowego (jak śluzówka w jamie ustnej), powinna być wilgotna, z uwagi na wydzielanie śluzu jelitowego, nie boli przy dotykaniu - nie jest unerwiona. Prawidłowo wyłoniona stomia powinna wystawać ponad poziom skóry około 2-3 cm, wówczas jej pielęgnacja jest ułatwiona.

W zależności od czasu, na jaki jest wykonana:

 • Czasowa, tj. z zamiarem późniejszego odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego;
 • Stała, tj. definitywna - wykonuje się wtedy, gdy nie ma możliwości odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego z powodu istniejących chorób.

W zależności od rodzaju jelita, które jest wyłonione:

 • Kolostomia - połączenie światła jelita grubego ze skórą
  • stomia jednolufowa
  • stomia dwulufowa
  • stomia dwulufowa rozdzielona
  • stomia typu Santuliego, odbarczająca
  • stomia typu Bishop- Koopa, odbarczająca
 • Ileostomia - połączenie światła jelita cienkiego ze skórą
 • ileostomia pętlowa (może być wykonana w dowolnym odcinku jelita cienkiego)
 • Urostomia - połączenie światła moczowodu ze skórą
 • Zewnętrzne odprowadzenie żółci, zwana dawniej przetoką Bylera. Wykonuje się ją u małych dzieci w celu przywrócenia prawidłowego krążenia kwasów żółciowych i możliwości wydalenia ich na zewnątrz. Jest to połączenie światła jelita cienkiego z drogami żółciowymi.

Postawienie diagnozy o konieczności wyłonienia stomii jelitowej jest pierwszym krokiem do wyleczenia istniejących chorób, a akceptacja pacjenta lub opiekunów związana ze zgodą na taki sposób leczenia, bywa trudna. Chcąc pomóc małym pacjentom i ich rodzicom, wyszkolony personel powinien udzielać jak najbardziej rzetelnych informacji dotyczących pielęgnacji stomii. Pielęgnacja skóry okolicy stomii u dziecka odgrywa bowiem bardzo ważną rolę.

Rodzice uczą się zmiany worka stomijnego i prawidłowej pielęgnacji skóry, wykorzystując wiedzę przekazywaną przez personel medyczny. O obszar okołostomijny dbamy zwyczajnie jak o skórę w innym miejscu. Prawidłowa pielęgnacja stomii to zachowanie właściwej higieny i stosowanie dobrze dobranego sprzętu stomijnego oraz kosmetyków i środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół stomii.

Do mycia stomii i skóry wokół niej należy używać ciepłej wody i mydła, które nie zawiera środków natłuszczających i zapachowych, gdyż te mogą zmniejszać przylepność worka stomijnego lub wywołać reakcje alergiczne.

Do osuszania skóry po jej umyciu należy używać suchych delikatnych gazików (mogą to być zwykłe płatki higieniczne). Niedopuszczalne jest używanie nafty kosmetycznej, spirytusu. Zalecane jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków do zmywania skóry wokół stomii, np. Welland Adhesive Remover – chusteczki lub spray. Jest to produkt pozbawiony alkoholu, przyjazny dla skóry, zapewnia szybkie i bezbolesne usunięcie starego worka. Skutecznie zmywa pozostałości po starym przylepcu i usuwa pozostałe zanieczyszczenia skóry wokół stomii.

Należy pamiętać o przygotowaniu skóry do przyklejenia worka stomijnego tak, by utrzymał się na skórze i zapewnił szczelność przez odpowiednio długi czas.

Właściwie dobrany worek stomijny u dziecka i przyklejony na odpowiednio przygotowaną skórę, powinien utrzymać się na skórze do kolejnej zmiany bez przykrych sytuacji, jakimi są odklejanie lub podciekanie treści jelitowej lub moczu. U noworodków i dzieci 0-3 miesiące lub przy wyłonionej ileostomii woreczki będziemy zmieniać częściej - zalecane jest zmienianie woreczków nawet codziennie, a jest to związane z bardzo kwaśnym odczynem treści jelitowej i troską o utrzymanie naskórka bez mikroperforacji. Zasadę tą możemy również stosować przy kolostomii - u noworodków i niemowląt treść jelitowa z jelita grubego jest dość rzadka, więc może prowadzić do podciekania i powstawania odparzeń, a trzymanie zabrudzonego treścią jelitową worka jest niehigieniczne a na resztkach zalegających w woreczku mogą mnożyć się bakterie.

W zależności od rodzaju wyłonionej stomii, zastosowanej techniki jej wyłonienia (stomia jednolufowa, dwulufowa oddzielona mostkiem skórnym), umiejscowienia stomii na brzuszku małego pacjenta, deficytów czy zaburzeń metabolicznych, dobieramy taki sprzęt stomijny, który skutecznie zabezpiecza skórę przed kontaktem z treścią wydalaną ze stomii.

W sprzęcie stomijnym najczęściej wybieranym dla małych pacjentów, przylepiec stanowi integralną część worka stomijnego. To on styka się bezpośrednio z powierzchnią skóry dziecka i dlatego jakość przylepca jest bardzo istotna - im wyższa, tym lepiej ochroni delikatną i podatną na uszkodzenia skórę młodego człowieka. Ważne, by przylepiec worka stomijnego zawierał kombinację jak największej liczby zbawiennych dla skóry hydrokoloidów (przylepiec sprzętu stomijnego Welland Medical, HyperFlex, to najbogatsza kombinacja aż 4 hydrokoloidów) – jest to swoisty aktywny opatrunek, utrzymujący właściwe środowisko na skórze:

 • przepuszcza powietrze,
 • zatrzymuje rozwój bakterii,
 • zabezpiecza skórę przed maceracją, alergią, wysuszeniem,
 • absorbuje płyny,
 • przyspiesza gojenie ran.

Zastosowanie bogatych w hydrokoloidy przylepców worków stomijnych, a u dzieci starszych, po ukończeniu 1 roku życia, także z dodatkiem naturalnego miodu Manuka, gwarantuje wysokie parametry leczenia skóry i utrzymuje ją w zdrowiu.

Priorytetem w opiece stomijnej jest dbałość o skórę wokół stomii, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich produktów ułatwiających bezbolesną wymianę sprzętu stomijnego.

Gama worków stomijnych i akcesoriów pomocniczych Welland Medical jest bardzo bogata. Odpowiedni, najlepiej dopasowany sprzęt stomijny pomoże dobrać dedykowany konsultant stomijny. Jesteśmy w całej Polsce, zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Ewentualne powikłania po zabiegu wyłonieniu stomii – czy mogą wystąpić?

Najczęstszym powikłaniem stomii jest utworzenie się przepukliny/ przepuklinek okołostomijnych. Jest to ściśle powiązane z kondycją fizyczną dziecka, z ewentualnymi deficytami metabolicznymi, osłabieniem powłok brzusznych, zaistnieniem wrót do utworzenia się wybrzuszenia pod skórą.

W takich sytuacjach, oprócz bezwzględnie wymaganej konsultacji lekarskiej, zalecamy stosowanie dodatkowych akcesoriów stomijnych, które mają za zadanie uszczelnić i wyrównać poziom skóry na brzuszku małego pacjenta. Zastosowanie pasty stomijnej czy krążków hydrokoloidowych, które podnoszą/ wyrównują powierzchnię skóry, jest w takiej sytuacji zbawienne. U dzieci starszych, jeśli wystąpią nierówności na skórze bezpośrednio wokół różyczki stomijnej, proponujemy zastosowanie specjalistycznych płytek wklęsłych, które doskonale wypełnią wgłębienie lub wypukłość na skórze. Można także, na przykład u dzieci starszych, zastosować materiałowy, przyjemny w dotyku pasek stomijny mocująco-ochronny Stomasafe Plus.

Temat ewentualnych powikłań to różne głębokości odparzenia, owrzodzenia, wypadanie stomii, stomia wklęsła, podkrwawianie ze stomii i inne.

Prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla kondycji człowieka. Jesteśmy tym, co jemy, tak samo my dorośli, jak i dzieci.

Zwykle podchodzimy do czynności karmienia dziecka automatycznie. Jednak czy jakość podawanego pokarmu ma znaczenie? Oczywiście - jest bardzo ważna. Należy podkreślić, że okres ściśle okołooperacyjny ma kluczowe znaczenie dla procesu gojenia się rany powstałej w wyniku operacji, w kontekście regeneracji i zdrowienia całego organizmu. Im lepiej będzie zbilansowana dieta dziecka po operacji, tym szybciej uda się pokonać kryzysy związane ze stanem patologicznym, okresem pooperacyjnym, rekonwalescencją.

Ta sama zasada obwiązuje w kontekście karmienia maleńkich dzieci, które okołourodzeniowo mają do pokonania deficyty, stresy.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, bardzo ważne jest, by pokarm mamy był jak najbardziej wartościowy, ale też „spokojny”. Dieta karmiącej mamy powinna być zbilansowana, lekka, by skutecznie koić układ pokarmowy dziecka, pozwalać mu się rozwijać i eliminować nadmierne produkowanie gazów. Ta sama zasada dotyczy karmienia dzieci, które już przyjmują pokarmy stałe.

Temat karmienia bardzo szczegółowo omawiamy z rodzicami w czasie bezpośrednich spotkań. Podchodzimy do zagadnienia indywidualnie.

Często spotykamy się z opinią, że największy lęk u rodziców budzi brak informacji lub ich niedosyt. Rzeczywiście, gdy decyzja związana z koniecznością wyłonienia stomii zapada nagle, bo wiąże się np. z ratowaniem życia dziecka, mogą pojawić się łzy, lęk, agresja, brak akceptacji, niedowierzanie, niezrozumienie. Nasuwają się poważne pytania czym jest stomia, jak z nią żyć, jak postępować, co będzie dalej, jak będzie wyglądało nasze życie. Pojawiają się nawet wyrzuty sumienia.

Rodzice, co jest w pełni zrozumiałe, zwykle nie są przygotowani na nową, zaskakującą sytuację, zatem wymagają ogromnego wsparcia, nie tylko ze strony personelu szpitalnego, który będzie miał możliwość wspierać mamę i rodzinę przez relatywnie krótki czas. Prawdziwe zmierzenie się z tematyką stomii rozpoczyna się w domu, gdy rodzice zaczynają opiekować się samodzielnie dzieckiem z wyłonioną stomią.

Najbardziej cenimy sobie możliwość rozpoczęcia współpracy z rodzicami już na oddziale szpitalnym, na którym wyłaniana jest stomia. Rodzice już wtedy zaczynają zdawać sobie sprawę, że wyjście ze szpitala do domu może być skokiem na głęboką wodę. Ważne, by nie zostać samemu z tematem stomii, który niespodziewanie pojawił się we wspólnym życiu.

W Welland Medical stosujemy model wsparcia rodziców od A do Z, zawsze razem. Zaczynamy od zrozumienia sytuacji, w której znalazło się dziecko i rodzice, razem eliminujemy wyrzuty sumienia czy inne niepożądane myśli. Rozpoczynamy pracę pielęgnacyjną, uczymy jakie cechy i korzyści dają nam poszczególne rodzaje produktów stomijnych i jak wysoką mają skuteczność. Jest to swoisty „warsztat obsługi skóry wokół stomii”. Nie zabraknie rozmów o okresie połogu, skutecznej laktacji, tak bardzo istotnych dla mamy i dziecka. Odpowiemy na każde pytanie, jesteśmy w zasięgu w każdej chwili.

Po wielu latach takich właśnie, bliskich wspólnych działań wiemy i widzimy, że łączą nas one w unikalny sposób. Rodzice zmieniają sposób myślenia, już wiedzą, że gdy opuszczą szpital nie będą sami - zawsze ze wsparciem, aż do momentu zespolenia i zamknięcia stomii u dziecka. Dzięki temu jesteśmy obecni na każdym etapie i pomagamy uniknąć niepożądanych skutków czy błędów ewentualnej niewłaściwej pielęgnacji stomii. Jesteśmy w tym po prostu razem.

Jednym z ważnych elementów wsparcia rodziców dziecka ze stomią jest szczegółowe doinformowanie o możliwości uzyskania refundacji na produkty stomijne.

W uzasadnionych przypadkach dzieci mogą być wspierane dodatkowymi świadczeniami, tzw. „Ustawą za życiem”, na podstawie której rodzice mogą uzyskać szereg dodatkowych świadczeń, np. jednorazowe wsparcie finansowe w związku z narodzinami dziecka. Jest to także możliwość odbierania produktów stomijnych na zasadach innych niż standardowa Rozporządzenie, tzn. na poziomie wyższym, ustalanym indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Więcej szczegółów - Jak uzyskać świadczenia specjalne dla dzieci, wg kodu uprawnienia 47DN.

Jesteśmy w całej Polsce – zapraszamy na bezpłatną konsultację. Kontakt 790-420-069.

Jak uzyskać świadczenia specjalne dla dzieci – wg kodu uprawnienia 47DN

Zgodnie z Art. 18. ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z dn. 4 listopada 2016 r (Dz.U. z 2016 r., poz.1860) dzieci do 18 r.ż. mogą skorzystać z zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli sprzęt stomijny, na specjalnych zasadach. Oznacza to, że mogą zakupić większą ilość potrzebnego sprzętu, z proporcjonalnie większą dopłatą NFZ. Sprzęt stomijny jest refundowany w 100% ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy przysługuje takie świadczenie?

Możliwość skorzystania z przywilejów Ustawy przysługuje dzieciom do lat 18, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Jakie dokumenty są potrzebne by zrealizować świadczenie 47DN?

 • Zaświadczenie lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z II stopniem specjalizacji lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii potwierdzające niepełnosprawność, otrzymane w szpitalu lub placówce medycznej;
 • Prawidłowo wystawione zlecenie na wyroby medyczne uwzględniające rodzaj wyłonionej stomii pokarmowej;
 • Karta informacyjna (wypis ze szpitala) uwzględniająca zakres wykonanych świadczeń w ramach odbytego świadczenia.

Na podstawie ww. dokumentów potwierdzane jest zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie. Comiesięczne zaopatrzenie może być potwierdzone w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w placówce szpitalnej, POZ przez lekarza upoważnionego do wystawiania zleceń na sprzęt stomijny.

Personel medyczny (pielęgniarka stomijna) wspomaga rodziców w realizacji świadczeń, również od strony formalnej.

Kto decyduje o ilości sprzętu stomijnego na zleceniu?

O ilości miesięcznego zaopatrzenia w wyroby decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia (art. 47c ust. 1b).

Jak zrealizować zlecenie na wyroby stomijne?

Zlecenia są realizowane w placówkach/sklepach medycznych (świadczeniodawców) zaopatrzonych w specjalistyczny sprzęt stomijny.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na sprzęt stomijny?

Minimalny limit miesięczny, który został przyjęty to:

 • 99.K KOLOSTOMIA – 300 zł/ miesiąc
 • 99.I ILEOSTOMIA – 400 zł/ miesiąc
 • 99.U UROSTOMIA – 480 zł zł/ miesiąc
 • 99.PS PRZETOKA ŚLINOWA – 400 zł/ miesiąc

Pacjenci, którym przysługuje ustawa „Za życiem” mają limit ustalany indywidualnie, tj. wg zapotrzebowania. Może to być dwukrotna, trzykrotna wartość podstawowego limitu.

Zlecenie może być zrealizowane tylko jeden raz w danym miesiącu.

 

21 czerwca 2020r urodziłam w 34 tygodniu moją ukochaną Córeczkę, Alicję. Poród przedwczesny, przez cesarskie cięcie, spowodowany był niedrożnością jelit u Ali już w życiu prenatalnym. Zaraz po urodzeniu Malutka miała operację wycięcia 1/3 jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.

Nie był to łatwy dla mnie czas. Natomiast w szpitalu otrzymałam ogromną pomoc i wsparcie. Zarówno na płaszczyźnie konkretnej pomocy w kwestii pielęgnacji mojego dziecka, ale również, nie mniej ważne dla mnie, wsparcie psychiczne. Nie waham się użyć stwierdzenia, że Pani Ewa, która stała się naszym opiekunem w kwestiach stomijnych, była w tym niełatwym czasie, takim naszym Aniołem.

Niesamowicie ważne było dla mnie, już w szpitalu, oswojenie z całą pielęgnacją stomii. Cierpliwość w towarzyszeniu mi, w nauce zmiany worka, doradzenia jakie woreczki itp.

Bardzo ważny dla mnie był bezpośredni, telefoniczny, osobisty kontakt z Panią Ewą. Urzekły mnie jej cierpliwość i zaangażowanie. Mogłam spokojnie przeżywać czas mojego połogu, bez stresu i z mniejszym lękiem, co dalej. Całą kwestię zrobienia zamówienia Pani Ewa wzięłą na siebie. Za co jestem jej niezmiernie wdzięczna, ponieważ w tamtym czasie, kompletnie nie miałam do tego głowy. W każdej kryzysowej sytuacji, kiedy brakło woreczków, czy pojawiły się niespodziewane kłopoty, miałam Jej wsparcie.

Pani Ewa odwiedziła nas w domu. W całkowicie bezpiecznej i życzliwej atmosferze mogłam zadawać pytania i dostawałam wyczerpującą odpowiedź. To było ważne przez cały czas- mogłam zadzwonić w każdej chwili, nawet z „głupotą”, wysyłać wiadomości SMS- zawsze otrzymywałam ogrom wiedzy, a także wsparcie psychiczne.

To wsparcie było od samego początku, poprzez liczne pobyty w szpitalu, czas przedoperacyjny, podczas operacji, a także teraz, w czasie rekonwalescencji Alicji, już po operacji zamknięcia układu pokarmowego.

Jednym zdaniem: zostałam zaopiekowana w każdym aspekcie, nawet w momentach i chwilach, kiedy, ani nie oczekiwałam, ani nawet nie pomyślałam. A Pani Ewa wiedziała kiedy i jak należy po prostu „być”. Wciąż zachwycam się tym, czego z Alusią doświadczyłyśmy. Szczerze- „dziękuję” to za mało.

 

Mama Alicji, dziewczynki ze stomią