Informacja o czekającej Cię poważnej operację to czas pełen pytań. Szczególnie trudny może być niepokój, czy w wyniku operacji funkcje Twojego organizmu pozostaną takie same, gdy będzie trzeba zaprzyjaźnić się z workiem na brzuchu.

W Welland Medical ściśle współpracujemy z pracownikami służby zdrowia, pacjentami i organizacjami pacjenckimi, razem opracowujemy nowoczesne produkty, które poprawiają jakość życia osób ze stomią na całym świecie.

Co to jest stomia?

Słowo „stomia” pochodzi z języka greckiego i oznacza otwór. Stomia to połączenie ujścia jelita lub dróg moczowych z powierzchnią ciała (brzucha), celowo wykonane w czasie operacji chirurgicznej. Najczęstszymi chorobami powodującymi konieczność wyłonienia stomii są nowotwory jelita, nowotwory pęcherza, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Stomia jest zwykle niewielka, w kolorze głębokiego różu, podobnego do wnętrza jamy ustnej. Wydostaje się z niej kał lub mocz, gromadzone w worku stomijnym. Rodzaj stosowanego worka stomijnego zależy od rodzaju stomii.

Stomia tymczasowa lub definitywna

Czas na jaki wyłaniana jest stomia może być bardzo rożny. U niektórych pacjentów stomię wykonuje się tymczasowo, z możliwością przywrócenia drogi naturalnej, np. po wygojeniu się jelit (zespolenie stomii). U części pacjentów stomia jest rozwiązaniem definitywnym (na zawsze).

Kolostomia

Ileostomia

Urostomia

Słownik

Poradniki dla osób ze stomią - kolostomia, ileostomia, urostomia, żywienie w stomii

Czym jest stomia i operacja jej wyłonienia? Jak dobrać sprzęt stomijny i jak prawidłowo pielęgnować stomię? Pomożemy odpowiedzieć na te i inne ważne pytania - ze stomią można, a nawet trzeba żyć normalnie!

Poradnik kolostomia, ileostomia

Pobierz PDF

Poradnik urostomia

Pobierz PDF

Poradnik przepuklina

Pobierz PDF

Żywienie osób ze stomią

Pobierz PDF

Worki stomijne Aurum

Pobierz PDF

Historie pacjentów ze stomią

Kolostomia

Flair Active®

75-letnia pacjentka przeszła zabieg chirurgiczny z powodu zapalenia uchyłków jelita. Od 1998 r. ma kolostomię. Doświadczała problemów z prawidłowym zaopatrzeniem stomii z uwagi na nierówności powierzchni brzucha i przepuklinę. Treść jelitowa podciekała. Pacjentka postanowiła wypróbować worek zamknięty Flair Active® i uznała go za bardzo wygodny. Zauważyła, że podciekanie zniknęło. Oceniła nowy sprzęt jako doskonały w stosunku do poprzedniego - jako worek, który dokładnie odpowiadała potrzebom pacjentki.

Ileostomia

Aurum®

Pięcioletni chłopiec przeszedł operację Megacolon. Duża część jego okrężnicy została usunięta i utworzono tymczasową ileostomię. Niestety woreczek, którego chłopiec używał (nie był to Welland Medical), utrzymywał się na skórze tylko przez kilka godzin, co ostatecznie spowodowało bolesne zapalenie skóry wokół stomii. Zastosowano worek ileostomijny Aurum, ze względu na obecność w przylepcu przyjaznych dla skóry hydrokoloidów Hyperflex® z naturalnym miodem Manuka. Zapalenie skóry zostało wyeliminowane, a czas utrzymywania się worka znacząco się wydłużył.

Urostomia

Curvex®

72-letnia kobieta z rakiem pęcherza została poddana radykalnej cystektomii i wyłoniono urostomię. Została wypisana ze szpitala z woreczkiem urostomijnym z płaskim przylepcem. Wkrótce mocz zaczął podciekać. Spędzała godziny na próbach poprawienia woreczka. Skóra uszkadzała się z powodu częstych zmian woreczka i moczu na skórze. Odzyskała pewność siebie dopiero po zastosowaniu worka urostomijnego Curvex®, kremu Welland Barrier Cream i pierścieni/kołnierzy uszczelniająco-gojących Hyperseal®.

 

 

Mam kolostomię od 10 lat i mogę szczerze powiedzieć, że worek Flair jest jednym z najbardziej komfortowych, jakich kiedykolwiek używałam. Brak ostrych krawędzi i świetne dopasowanie.

 

75-letnia pacjentka, używająca worka jednoczęściowego Flair, Welland Medical.

 

Bez wątpienia będę używać tego worka. Jest wygodny, świetnie wykonany, daje mi poczucie bezpieczeństwa. Łatwo się go wymienia.

 

Pacjent używający Aurum naturalnym miodem Manuka, Welland Medical.

 

Worek urostomijny Aurum z miodem Manuka jest bardzo wygodny i świetnie trzyma się na skórze. Gdybym miała powiedzieć, że jest po prostu lepszy niż worek którego używałam wcześniej, to zdecydowanie za mało.

 

Pacjentka używający worka Flair Active Urostomy, Welland Medical.