Jednoczęściowy sprzęt stomijny do zaopatrzenia kolostomii, ileostomii, urostomii

Jest to worek z przymocowanym do niego przylepcem, który przykleja się bezpośrednio do skóry wokół stomii. To najczęściej wybierany typ worków stomijnych.

Dwuczęściowy sprzęt stomijny do zaopatrzenia kolostomii, ileostomii, urostomii

Składa się z płytki przyklejanej na skórę wokół stomii i dopinanego do płytki worka. Płytka utrzymuje się na skórze kilka dni, worki zmienia się według potrzeb.

W zależności od rodzaju stomii stosuje się różne worki stomijne:

  • Kolostomia – worek zamknięty z filtrem, lub worek otwarty z filtrem tj. umożliwiający odpuszczanie treści jelitowej bez zdejmowania worka
  • Ileostomia – worek otwarty z filtrem tj. umożliwiający odpuszczanie treści jelitowej bez zdejmowania worka
  • Urostomia – dwukomorowy worek do przetoki moczowej, z zastawkami antyzwrotnymi zapobiegającymi cofaniu się moczu. Worek zakończony jest zamknięciem umożliwiającym odpuszczanie moczu bez zdejmowania worka.

Stomia nie stanowi przeszkody w korzystaniu z kąpieli lub prysznica. Zachowaj ostrożność w czasie zabiegów pielęgnacyjnych i podczas wycierania ciała, aby nie urazić stomii ostrą gąbką, paznokciem czy ręcznikiem. Z prysznica można korzystać bez założonego sprzętu stomijnego. Podczas kąpieli w wannie pacjenci z ileostomią powinni mieć założony sprzęt stomijny - ryzyko zanieczyszczenia wody jest większe niż w przypadku kolostomii, przy której wypróżnienia są bardziej regularne. W trakcie kąpieli filtr worka stomijnego należy zakleić okrągłą naklejką, specjalnie przeznaczoną do tego celu, którą można znaleźć w opakowaniu worków stomijnych Welland Medical. Z założonym sprzętem stomijnym możesz bez obawy kąpać się w morzu, jeziorach, rzekach i ogólnie dostępnych basenach.

Leki

Posiadanie stomii jelitowej może zaburzyć proces wchłaniania leków. Tabletek powlekanych cukrem nie powinno się rozgryzać. W przewodzie pokarmowym łatwiej wchłaniają się tabletki rozpuszczalne. Przyjmowane leki mogą zmieniać zapach, kolor i konsystencję wydalanej treści jelitowej, a niektóre nawet powodować biegunkę. W razie potrzeby szukaj porady u lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

Chemioterapia i radioterapia

Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi chemioterapii są nudności, wymioty, biegunki, bóle w okolicy brzucha oraz ogólne osłabienie. Radioterapia może powodować odczyny zapalne skóry i problemy skórne wokół stomii. Zawsze skonsultuj z lekarzem objawy, które Cię niepokoją.

Powikłania stomii

Powikłania stomii mogą niekorzystnie wpływać na jej prawidłowe funkcjonowanie. Do powikłań zaliczamy: obrzęk stomii, wpadnięcie stomii, niedokrwienie, martwicę, wypadanie lub zwężenie stomii oraz przepuklinę okołostomijną. Powikłania są wskazaniem do szybkiej konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką, a czasem do interwencji chirurgicznej.

Zmiany skórne

Konsultacji lekarskiej wymagają różnego rodzaju stany zapalne skóry, podrażnienia i maceracja skóry wokół stomii. Zaleca się usuwanie włosów (depilację) ze skóry wokół stomii, co pomoże zapobiec zapaleniu mieszków włosowych, które jest częstą przyczyną podrażnienia skóry wokół stomii. Zmiany skórne nierzadko spowodowane są kontaktem z treścią jelitowa - najczęściej wystarczy zdjąć worek, umyć i wysuszyć skórę wokół stomii i przykleić nowy worek: przylepce worków jednoczęściowych i płytek stomijnych Welland Medical zbudowane są z materiału hydrokoloidowego o wyjątkowych właściwościach gojących. W przypadku ileostomii zmiany skórne mogą występować częściej - dlatego istotne znaczenie ma dokładna pielęgnacja skóry i właściwe dobranie rozmiaru sprzętu stomijnego.

PAMIĘTAJ: zmiany skórne niekorzystnie wpływają na trwałość i szczelność przylegania sprzętu stomijnego.

Po upływie pierwszego okresu rekonwalescencji, tj. średnio po 3 miesiącach od operacji, możesz ponownie wrócić do sportów, które uprawiałeś przed operacją - z wyjątkiem sportów siłowych i kontaktowych. Unikaj jedynie dźwigania, częstego schylania się, aby zapobiec powstaniu przepukliny okołostomijnej.

Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha, które korzystnie wpływają na zabezpieczenie stomii przed powikłaniami - np. wypadaniem stomii czy wklęsłością. Dobór odpowiednich ćwiczeń ruchowych najlepiej jest skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem. Możesz chodzić na długie piesze wycieczki, jeździć na rowerze, pływać i jeździć na nartach, uprawiać Nordic Walking. Twoja aktywność może być praktycznie taka sama jak przed operacją!

Posiadanie stomii nie stanowi przeszkody w podróżowaniu. Jeżeli używasz dobrze dobranego, wysokiej jakości sprzętu stomijnego, który może pozostawać odpowiednio długo na skórze - możesz podróżować wszystkimi środkami transportu, tak jak przed operacją. W bagażu podręcznym warto mieć rezerwę sprzętu stomijnego. W krajach o gorącym klimacie, z uwagi na zwiększoną potliwość skóry, warto pamiętać o odpowiedniej częstotliwości wymiany worków stomijnych. Zabierz ze sobą środki ochronne i do pielęgnacji skóry wokół stomii (gaziki do zmywania skóry Welland Adhesive Remover i gaziki z płynem ochraniającym Welland Barrier Film - druga skóra). Pamiętaj o zasadach dietetycznych, które pomogą Ci uchronić się przed ewentualnymi zaburzeniami jelitowymi, szczególnie w krajach o odmiennych tradycjach kulinarnych. Na czas podróży, dla ułatwienia zmiany sprzętu stomijnego, załóż wygodne i łatwe do zdejmowania ubrania. Podczas lata i upalnych dni nie zostawiaj sprzętu stomijnego w samochodzie: wysoka temperatura może zmniejszać przyczepność worków stomijnych do skóry. Sprzęt stomijny warto przechowywać w miejscu nienasłonecznionym, w temperaturze pokojowej. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Posiadanie stomii nie powinno mieć większego wpływu na prowadzenie aktywności seksualnej. Niestety, zabieg przeprowadzony w obrębie miednicy, czasem połączony z usunięciem odbytnicy, może mieć wpływ na przejściowe problemy:

  • u mężczyzn z erekcją i ejakulacją,
  • u kobiet z oziębłością, zaburzeniami wydzielania śluzu i nadmierną wrażliwością w czasie stosunku.

Dysfunkcje seksualne u osób ze stomią, często jedynie czasowe, mogą być efektem zabiegu operacyjnego oraz wynikać z reakcji pacjenta na przebytą operację i niedawno wyłonioną stomię. Zdarza się, że pacjenci w początkowym okresie po operacji mają przejściowe trudności z akceptacją swojej stomii, są pełni obaw, czy zostaną zaakceptowani przez bliskie osoby. W tej nowej dla siebie sytuacji ich samoocena może być przejściowo obniżona. Warto wówczas skorzystać z pomocy seksuologa lub ginekologa, a w wypadku stanu depresyjnego - psychologa lub psychiatry. W chwilach zwątpienia należy szukać kontaktu z innymi osobami ze stomią, na przykład zrzeszonymi w organizacji Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO - ogólnopolskim stowarzyszeniem działającym na rzecz pacjentów stomijnych.

Stomia nie stanowi przeciwskazania do zajścia w ciążę ani zostania ojcem.

Zdecydowanie tak. Po kilkumiesięcznej rekonwalescencji możesz powrócić do poprzedniego zajęcia. Nie będziesz mógł jedynie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej w ekstremalnych warunkach, a pacjenci z ileostomią nie powinni pracować w wysokich temperaturach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do nor- malnego życia rodzinnego i towarzyskiego. Jedynym warunkiem powrotu do codziennego funkcjonowania jest opanowanie właściwej pielęgnacji stomii. Samodzielna wymiana worków stomijnych jest najbardziej istotnym warunkiem powrotu do dotychczasowego trybu i sposobu życia. Pamiętaj o wskazówkach dotyczących diety i odpowiednim zapasie worków stomijnych.

Posiadanie stomii nie musi zmienić Twojego dotychczasowego trybu i sposobu życia. Ze stomią można, a nawet trzeba żyć normalnie!

Tak, to naturalne zjawisko. Błona śluzowa jelita wszyta w powłokę brzucha jest bardzo delikatna. Warto ją nawilżać - zabezpieczając stomię przed wysychaniem. Pamiętaj, aby nie natłuszczać skóry wokół stomii - pogorszy to szczelność przylegania sprzętu stomijnego do skóry. Stomii i skóry wokół niej można dotykać i delikatnie myć. Wyłoniona stomia jest pozbawiona zakończeń nerwowych i nie jest wrażliwa na bodźce zewnętrzne (dotyk, zimno, ciepło, ból). Ślad krwi na stomii pojawiający się w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych jest zjawiskiem normalnym. Konsultacji z lekarzem wymaga pojawienie się krwi wypływającej ze środka jelita lub krew widoczna w wydalanej treści jelitowej. Wydzielina śluzowa ze stomii jest naturalnym zjawiskiem, które fizjologicznie występowało również przed operacją, w trakcie naturalnego wydalania stolca.

Organizm zdrowego człowieka produkuje średnio do 2 litrów gazów na dobę, których może się dyskretnie pozbyć w kontrolowany sposób - wykorzystując mięśnie zwieracza odbytu. Osoba z wyłonioną stomią pozbawiona jest możliwości kontroli wydalania gazów - stomia nie ma mięśni zwieraczy. Ilość produkowanych przez organizm gazów można zredukować, stosując się do opisanych wcześniej zaleceń dotyczących diety. Aby zredukować problem odprowadzania gazów z worka stomijnego, należy używać wyłącznie worków z nowoczesnymi, wydajnymi filtrami, które ułatwiają kontrolowane odpuszczanie gazów, redukują nieprzyjemne zapachy i niwelują powstawanie tzw. balonowania sprzętu stomjijnego.

Worki stomijne Welland Medical wyposażone są w nowoczesne, bardzo wydajne, laserowo docinane filtry, które zapewniają efektywny przepływ gazów, niwelowanie nieprzyjemnych zapachów i zapobiegają powstawaniu efektu balonowania.

Często, gdy pacjenci mają źle umiejscowioną, wklęśniętą lub schowaną stomię, zaleca się wypukły przylepiec lub płytkę stomijną typu Convex, aby delikatnie docisnąć skórę wokół stomii i ułatwić wysunięcie stomii ponad poziom skóry. 
Jednoczęściowe worki stomijne Aurum® Convex zaleca się pacjentom ze stomią, którzy mają problemy z podciekaniem treści jelitowej bądź moczu pod przylepiec sprzętu stomijnego oraz doświadczają bolesności skóry podczas stosowania tradycyjnego wypukłego lub płaskiego przylepca.
Wypukłość Aurum® Convex jest dostosowana do kształtu ciała, dopasowanie to tworzy się pod wpływem temperatury ciała, a wokół stomii powstaje unikatowy rodzaj uszczelnienia.
Delikatny nacisk na powłoki brzuszne, uzyskiwany dzięki Aurum® Convex, zapobiega powstawaniu nieszczelności pod przylepcem. Elastyczny, wypukły kształt przylepca można dopasować do nierówności i wklęsłości skóry, co zapewnia optymalne przyleganie do niej.

Wypukły kształt przylepca worka stomijnego lub płytki stomijnej zapewnia delikatne dociskanie do brzucha, co zwiększa bezpieczeństwo obszaru wokół stomii i pomaga zmniejszyć ryzyko wycieku. W razie potrzeby uzyskania dodatkowego zabezpieczenia, można użyć mocujących pasków stomijnych Welland Medical, które są dopasowane do plastikowych uchwytów znajdujących się na przylepcu worka Aurum® Convex.

Przylepiec worków stomijnych Welland Medical składa się z czterech hydrokoloidów Hyperflex®, dzięki czemu jest
przyjazny nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Hydrokoloid jest przepuszczalny dla wilgoci, dzięki czemu skóra może oddychać, co jest korzystne dla osób o wrażliwej skórze, wyczulonej na ból.

Tak. W ofercie Welland Medical z myślą o wygodzie pacjentów, są worki stomijne Aurum® Convex w kilku rozmiarach worka oraz przylepca. Worki Aurum® Convex otwarte (odpuszczalne) dostępne są w trzech rozmiarach: małe, średnie i duże,
z docięciem przylepca do 25 mm, do 48 mm oraz worek Aurum® Convex z wyjątkowo dużym przylepcem – docięcie aż do 60 mm. Worki urostomijne są dostępne w dwóch wielkościach: średnim i dużym, docięcie otworu w przylepcu do 48 mm.

Worki stomijne Aurum® Convex dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury: wokół stomii tworzy się unikatowy rodzaj dopasowania i niezawodne uszczelnienie, które zapobiega powstawaniu wycieków pod przylepiec.
Elastyczny, wypukły przylepiec Aurum® Convex, można łatwo dopasować podczas aplikacji do kształtu skóry/ciała wokół stomii, zapewniając skuteczne przyleganie do nierówności ciała wokół stomii. Powierzchnia przylepca jest gładka, bez twardych, sztywnych krawędzi, które mogłyby uszkodzić stomię.
Przylepiec hydrokoloidowy Hyperflex® został wzbogacony o miód Manuka, który pomaga w zachowaniu zdrowej skóry wokół stomii. Zewnętrzna fizelina nie absorbuje wody, zapobiega gromadzeniu się potu, dzięki czemu worek znakomicie sprawdza się w trakcie kąpieli lub na basenie.

Szczelny zawór spustowy w workach urostomijnych łatwo się otwiera i zamyka, co sprawia, że jest on odpowiedni także dla osób z problemami manualnymi. Miękki i elastyczny zawór można łatwo i skutecznie zamknąć. Zawór można umieścić
w specjalnej kieszonce na worku urostomijnym, zmniejszając profil worka i zapobiegając ewentualnemu „wgniataniu się” zaworu w pachwinę. Kieszonka na worku zabezpiecza pacjenta przed mechanicznym podrażnieniem skóry. Zawór spustowy w workach Aurum® Convex posiada bezpieczną, silikonową konstrukcję – koreczek idealnie zabezpiecza przed wyciekaniem moczu. Zawór jest kompatybilny z workiem do dodatkowej zbiórki moczu Welland ND700 – z antyskrętnym złączem Easiflo™. Podłączenie dodatkowego worka do dobowej zbiórki moczu nie wymaga łączników/reduktorów.

Zawór w workach urostomijnych Welland Medical wykonano z miękkiego silikonu. Jest zamykany wygodną, miękką, dużą zatyczką, co pomaga użytkownikowi szybciej opróżniać worek z zebranego moczu. Opróżnianie worka jest łatwe nawet dla osób z problemami manulanymi. Zatyczka, za pomocą której można łatwo zamknąć zawór spustowy worka, jest przymocowana do zaworu – więc się nie zagubi.

Tak, w ofercie Welland Medical, dla wygody pacjentów, znajdują się worki stomijne Aurum® Convex w kilku rozmiarach worka oraz przylepca, w tym worki otwarte (odpuszczalne) w rozmiarze małym, z możliwością docięcia otworu
w przylepcu do 25 mm, oraz worki urostomijne w rozmiarze średnim, z możliwością docięcia otworu w przylepcu do 48 mm.

Używanie mocującego paska stomijnego z workiem stomijnym Aurum® Convex nie jest konieczne, może natomiast pomóc, jeśli pacjent chce uzyskać jeszcze większą pewność przylegania worka do skóry. Pasek stomijny Welland Medical utrzymuje przylepiec na właściwym miejscu, zwiększając jego przyczep- ność i zapewniając pacjentowi dodatkowe poczucie bezpie- czeństwa. Mocujący pasek stomijny jest łatwy w użyciu,
a pacjent może odpowiednio regulować nacisk wywierany przez pasek, aby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Plastikowe uchwyty do zamocowania paska znajdują się na worku, z dala od skóry, co zapewnia użytkownikowi poczucie komfortu. Łatwy w użyciu, regulowany pasek mocujący jest miękki i elastyczny. System szybkiego zakładania paska sprawia, że jest on odpowiedni także dla osób z trudnościami manualnymi. Plastikowe uchwyty do paska można w razie potrzeby łatwo odciąć od przylepca worka stomijnego.

Hydrokoloidy Hyperflex®, z których składają się przylepce worków stomijnych Welland Medical, są wytwarzane na bazie naturalnych składników. Miód Manuka, dodany do przylepców worków stomijnych Aurum®, jest znany ze swoich wyjątkowych właściwości leczniczych, dzięki którym wspomaga przywróce- nie i utrzymanie zdrowej skóry wokół stomii. Miód jest jednym z najstarszych, szeroko znanych produktów leczniczych, jest stosowany od tysięcy lat. Wyjątkowy rodzaj miodu – miód Manuka, jest czysty i naturalny, pochodzi wyłącznie z nektaru kwiatu Manuka z Nowej Zelandii. Badania wykazały, że aktywny miód Manuka zabija bakterie, tłumi stany zapalne i stymuluje wzrost komórek, przez co wspomaga proces gojenia.

Miód Medical Grade Manuka to unikatowy miód, pozyskiwany przez pszczoły z kwiatów krzewu Manuka (łac. Leptospermum Scoparium). UMF® jest zarejestrowaną nazwą i znakiem towarowym UMFHA (Unique Manuka Factor Honey Associa- tion). Miód Manuka, dodany do hydrokoloidowych przylepców Hyperflex® Welland Medical, to miód UMF® 16+ Medical Grade. Został on poddany gruntownym badaniom.
Jest pozyskiwany bezpośrednio z Nowej Zelandii.

Miód Manuka jest oceniany przez jednostkę badawczą, ocenia- jącą miarę skuteczności antybakteryjnej miodów. UMF® jest unikalną klasą współczynnika skuteczności miodu. Miód, który uzyskał ocenę powyżej 10 punktów, jest nazywany miodem Active Manuka. Szczególny rodzaj miodu Active Manuka, stosowany przez Welland Medical w produktach
stomijnych linii Aurum®, ma wartość 16+.

Przylepce worków stomijnych Welland Medical zbudowane są z naturalnego materiału hydrokolidowego HYPERFLEX®, wyjątkowo łagodnego dla skóry – materiał składa się aż
z czterech hydrokoloidów: poliizobutylen, żelatyna, pektyna, karboksymetyloceluloza. Przylepce worków Aurum wzbogacono o naturalny miód Manuka.

Welland Medical posiada bogatą gamę produktów do zaopatrze- nia stomii płaskiej, wklęsłej, wyłonionej w miejscu nietypowym, także worki niezawierające w przylepcach miodu Manuka. U tego pacjenta można zastosować worki stomijne z wypukłym przylep- cem Flair Convex® lub Flair Curvex, Welland Medical.

Filtry w workach stomijnych zostały opracowane z uwzględnie- niem różnych potrzeb pacjentów z kolostomią i ileostomią.
Pacjenci z ileostomią potrzebują, aby filtr w workach stomijnych był bardziej odporny na płyny i eliminował niebezpieczeństwo przeciekania płynów przez filtr. W związku z powyższym
w workach stomijnych Welland Medical zostały zastosowane dwa rodzaje filtrów. Pierwszy to filtr Dual-Carb®2 w workach zamkniętych, o ulepszonej formule węglowej – dla zwiększenia poziomu dezodoryzacji i poprawy przepuszczalności filtra. Drugi rodzaj to filtr Dual-Carb®i w workach otwartych (odpuszczal- nych) – z dodatkową, mikroporowatą, teflonową membraną PTFE, która stanowi barierę dla rzadkiej treści jelitowej, dzięki czemu nie następuje wyciek treści przez filtr.

Beżowe worki stomijne Aurum® posiadają dzieloną fizelinę zewnętrzną (tzw. okienko), co umożliwia użytkownikowi podgląd stomii, bez odklejania worka od skóry. Dzięki takiej budowie worka stomia i jej prawidłowe zabezpieczenie workiem może być szybko i łatwo monitorowane. Dostępna jest również wersja przezroczysta worków Aurum® – o wyborze wersji decyduje pacjent.